Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
erol dede
Haber Girişi: 06.10.2021 - 19:54, Güncelleme: 06.10.2021 - 19:54

SÜRAL, “YETMEZ AMA ‘EVET’ DİYORUZ”

 

SÜRAL, “YETMEZ AMA ‘EVET’ DİYORUZ”

Giresun Sağlık-Sen Şubesi yönetimi ve temsilcileri, 6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımlarını ve detaylarını değerlendirdi.
 Şube Başkanı Kerim Süral, toplantıda  kazanımlar ve detayları hakkında bilgiler verdi. Süral, Giresun'da sağlık sektöründe çalışanların yaşadığı sıkıntıları paylaştıklarını belirterek, “5. Dönem Toplu Sözleşmede hükümetin teklifi reddettik hakem heyetine gitti ama bunun yanında da hizmet kollarının kazanımları da yok sayıldı. Bu yüzden, ‘Yetmez ama Evet!’ diyoruz” dedi. Sağlık-Sen Şube Başkanı Süral sağlık çalışanların sorunlarına dikkat çekerek, şunları söyled; “Pandemi savaşının en ön safında yer alan sağlık çalışanlarımızın en büyük sorunlarından birinin de "döner sermaye" ödemesiydi. Türkiye genelinde bulunan hastanelerin hemen hemen yüzde 90'ında döner sermaye ödemesi yapılmıyor. Bu şu demek sağlık çalışanlarının maaşları azalıyor. Bunun ilgili tüm sorunları dile getirdik. Ama çözüme ulaştıramadık. İlaç olmaya çalıştık. Bu minvalde sabit ödemelere yüzde 20 oranında zam alarak kaybolan döner sermayeyi aylık sabit hale getirmeyi başardık. Bunun yanında yılan hikayesine dönen 3600 ek göstergesi ve 3+1 dışı süresiz sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusu da bu toplu sözleşme döneminde çözüme kavuşturuldu ve 2022 yılı içerisinde her iki sorunda Memur Sen heyetiyle kanunlaşacak. Resmi ve Dini bayramlarda nöbetlere %25 oranında zam yapıldı. Acil hizmet nöbetine %50 zam yapıldı. Daha önce Sağlık Sen'in açtığı davayla Sağlık Bakanlığının ödediği ve sonrasında Bakanlığın Üst mahkemede kazanıp pandemi döneminde personelden faiziyle geri istediği para bu sefer toplu sözleşmeye girerek kanun olmaya yaklaştı. Bu belkide sendikamızın hukuksal olarak mücadele ettiği paraların çalışanlardan alınmamasının veya alınmışsa bile geri ödenmesinin yolunu açabilecek.Kadro ünvan katsayısı ilavesine 0 oranında zam yapıldı. Aile ve Sosyal Hizmet tazminatına 0 zam yapıldı. Bir diğer kazanımımız ise idari izinlerde çalışanlara nöbet ücretinin ödenmesi. Biliyoruz ki kamuda idari izin verildiğinde çalışan çalışıyor tatile gidebilen gidiyordu. Bu sefer çalışan nöbet ücretini alacak, buradaki karmaşa sona ermiş olacak.” “SENDİKALI OLMANIN ÖNEMİ ARTIYOR” “Sendikalı olmanın önemi artıyor, zamsız olarak 2022 yılında Sendikalı bir memur sendikasız bir memurdan 2000 TL'ye yakın fazla maaş alacak.” diyen Süral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sendikalı olmanın önemi artacak. Bu kazanım sadece hizmet kolunda yüzde 1 oranında üye sayısına sahip sendikalar faydalanabilecek. Memur Sen başta olmak üzere toplu sözleşmede varlığı ve yokluğu bir olan diğer sendika üyeleri de faydalanabilecektir. Bu toplu sözleşmeye yetmez ama ‘Evet’ diyoruz. 2019 yılında 5. dönem toplu sözleşme sonrası çalışanlarımızı ziyaret edemedik. Hem pandemi vardı hemde anlatabilecek bir kazanımımız yoktu. Fakat 6. dönem toplu sözleşmesinde anlatacağımız çok şey var. Sorunlar bitmedi ama sendikal mücadele uzun soluklu bir maratondur. Her zaman hep ileriye diyoruz” ifadelerini kullandı.
Giresun Sağlık-Sen Şubesi yönetimi ve temsilcileri, 6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımlarını ve detaylarını değerlendirdi.
ecem ticaret

 Şube Başkanı Kerim Süral, toplantıda  kazanımlar ve detayları hakkında bilgiler verdi. Süral, Giresun'da sağlık sektöründe çalışanların yaşadığı sıkıntıları paylaştıklarını belirterek, “5. Dönem Toplu Sözleşmede hükümetin teklifi reddettik hakem heyetine gitti ama bunun yanında da hizmet kollarının kazanımları da yok sayıldı. Bu yüzden, ‘Yetmez ama Evet!’ diyoruz” dedi.

Sağlık-Sen Şube Başkanı Süral sağlık çalışanların sorunlarına dikkat çekerek, şunları söyled;

“Pandemi savaşının en ön safında yer alan sağlık çalışanlarımızın en büyük sorunlarından birinin de "döner sermaye" ödemesiydi. Türkiye genelinde bulunan hastanelerin hemen hemen yüzde 90'ında döner sermaye ödemesi yapılmıyor. Bu şu demek sağlık çalışanlarının maaşları azalıyor. Bunun ilgili tüm sorunları dile getirdik. Ama çözüme ulaştıramadık. İlaç olmaya çalıştık. Bu minvalde sabit ödemelere yüzde 20 oranında zam alarak kaybolan döner sermayeyi aylık sabit hale getirmeyi başardık. Bunun yanında yılan hikayesine dönen 3600 ek göstergesi ve 3+1 dışı süresiz sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusu da bu toplu sözleşme döneminde çözüme kavuşturuldu ve 2022 yılı içerisinde her iki sorunda Memur Sen heyetiyle kanunlaşacak. Resmi ve Dini bayramlarda nöbetlere %25 oranında zam yapıldı. Acil hizmet nöbetine %50 zam yapıldı. Daha önce Sağlık Sen'in açtığı davayla Sağlık Bakanlığının ödediği ve sonrasında Bakanlığın Üst mahkemede kazanıp pandemi döneminde personelden faiziyle geri istediği para bu sefer toplu sözleşmeye girerek kanun olmaya yaklaştı. Bu belkide sendikamızın hukuksal olarak mücadele ettiği paraların çalışanlardan alınmamasının veya alınmışsa bile geri ödenmesinin yolunu açabilecek.Kadro ünvan katsayısı ilavesine 0 oranında zam yapıldı. Aile ve Sosyal Hizmet tazminatına 0 zam yapıldı. Bir diğer kazanımımız ise idari izinlerde çalışanlara nöbet ücretinin ödenmesi. Biliyoruz ki kamuda idari izin verildiğinde çalışan çalışıyor tatile gidebilen gidiyordu. Bu sefer çalışan nöbet ücretini alacak, buradaki karmaşa sona ermiş olacak.”

“SENDİKALI OLMANIN ÖNEMİ ARTIYOR”

“Sendikalı olmanın önemi artıyor, zamsız olarak 2022 yılında Sendikalı bir memur sendikasız bir memurdan 2000 TL'ye yakın fazla maaş alacak.” diyen Süral, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sendikalı olmanın önemi artacak. Bu kazanım sadece hizmet kolunda yüzde 1 oranında üye sayısına sahip sendikalar faydalanabilecek. Memur Sen başta olmak üzere toplu sözleşmede varlığı ve yokluğu bir olan diğer sendika üyeleri de faydalanabilecektir. Bu toplu sözleşmeye yetmez ama ‘Evet’ diyoruz. 2019 yılında 5. dönem toplu sözleşme sonrası çalışanlarımızı ziyaret edemedik. Hem pandemi vardı hemde anlatabilecek bir kazanımımız yoktu. Fakat 6. dönem toplu sözleşmesinde anlatacağımız çok şey var. Sorunlar bitmedi ama sendikal mücadele uzun soluklu bir maratondur. Her zaman hep ileriye diyoruz” ifadelerini kullandı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve goreleden.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.