Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
erol dede
Nihal Karaal Yeşilbaş
Köşe Yazarı
Nihal Karaal Yeşilbaş
 

Atatürk ve Türk Kadını ( 5 Aralık Kadın Hakları Günü)

Bir güne sığmayacak kadar önemli, birkaç kelimeyle anlatılamayacak kadar da özel bir konudur kadın hakları,. Diğer ülkelerden önce; 05 Aralık 1934 yılında Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını tanıyan dünya liderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ' e minnettarız. Kadınların daha insanca yaşamalarını sağlayabilmek; kadınlara yönelik yapılan her türlü şiddet ve cinayetlerin son bulması adına hergün bu tarihte eylem, etkinlik ve çeşitli toplantılar yapılır. Bu anlamlı günde kadın sorunlarını gündeme getirme ve çözüm aranması hususunda FARKINDALIK yaratılması amacı gütmektedir. Ulu önderimiz M. Kemal ATATÜRK kadınların siyasi haklarını kazanmaları açısından yapmış olduğu en özel ve önemli bir DEVRIMDİR. Belediye, TBMM , Mahalli idareler gibi çeşitli alanlarda kadınlar da seçme ve seçilme haklarına sahip olmuşlardır. Dünya da ise Olympe De Gouges tarafından Fransız ihtilâli sonrasında meclisin çıkardığı "İnsan Hakları Bildirgesi" nde geçen " insan" sözcüğünün yalnızca erkeği kastetmesi nedeniyle, cevaben 1791 yılında "Kadın Ve Yurttaş Hakları" Bildirgesi yayımlandı. Geçmişten günümüze değin kadın hakları mücadelesi uğruna canlarını veren kadın yoldaşlarımızı minnetle anıyoruz. Ne yazık ki günümüzde hala kadına şiddet ve kadın cinayetleri olayları acı şeklide devam etmekte ve toplum olarak büyük üzüntü duymaktayız. Ayrıldığı eşinden korunmak için emniyet mensuplarına 23 defa dilekçe vermesine rağmen bir önlem almayan devlet idaresi yüzünden hayatını kaybeden kadının dramı ve daha niceleri.. " Ey kahraman Türk kadını ! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın " diyen Ulu önderimiz M.Kemal ATATÜRK bu söylemiyle Türk kadınına verdiği değeri en güzel şekliyle belirtmiştir. Atatürk ' ün Türk Kadınları hakkında ki düşünceleri onların; çağdaş, modern ve eğitimli bireyler olmaları yönünde idi ve bu düşüncesini de Türk Kadınlarına Seçme Ve Seçilme Hakkını tanıyarak gerçekleştirdi. Günümüz Türkiye ' sinde ne yazık ki bunun tam tersi bir sistem ve yönetim anlayışına maruz bırakılmaya çalışılmaktayız. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olduğumuz sürece kadın, erkek , genç, yaşlı hiç kimse bizi modern, çağdaş ve özgür bireyler olarak yaşamamıza engel olamaz. Son olarak : Kadın Hakları Günü bir gün değil her gün hatırlanmalı ve kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin bir an önce son bulması temenniminizdir. Nihal YEŞİLBAŞ
Ekleme Tarihi: 04 Aralık 2021 - Cumartesi

Atatürk ve Türk Kadını ( 5 Aralık Kadın Hakları Günü)

Bir güne sığmayacak kadar önemli, birkaç kelimeyle anlatılamayacak kadar da özel bir konudur kadın hakları,.

Diğer ülkelerden önce; 05 Aralık 1934 yılında Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını tanıyan dünya liderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ' e minnettarız.

Kadınların daha insanca yaşamalarını sağlayabilmek; kadınlara yönelik yapılan her türlü şiddet ve cinayetlerin son bulması adına hergün bu tarihte eylem, etkinlik ve çeşitli toplantılar yapılır.

Bu anlamlı günde kadın sorunlarını gündeme getirme ve çözüm aranması hususunda FARKINDALIK yaratılması amacı gütmektedir.

Ulu önderimiz M. Kemal ATATÜRK kadınların siyasi haklarını kazanmaları açısından yapmış olduğu en özel ve önemli bir DEVRIMDİR.

Belediye, TBMM , Mahalli idareler gibi çeşitli alanlarda kadınlar da seçme ve seçilme haklarına sahip olmuşlardır.

Dünya da ise Olympe De Gouges tarafından Fransız ihtilâli sonrasında meclisin çıkardığı "İnsan Hakları Bildirgesi" nde geçen " insan" sözcüğünün yalnızca erkeği kastetmesi nedeniyle, cevaben 1791 yılında "Kadın Ve Yurttaş Hakları" Bildirgesi yayımlandı.

Geçmişten günümüze değin kadın hakları mücadelesi uğruna canlarını veren kadın yoldaşlarımızı minnetle anıyoruz.

Ne yazık ki günümüzde hala kadına şiddet ve kadın cinayetleri olayları acı şeklide devam etmekte ve toplum olarak büyük üzüntü duymaktayız.

Ayrıldığı eşinden korunmak için emniyet mensuplarına 23 defa dilekçe vermesine rağmen bir önlem almayan devlet idaresi yüzünden hayatını kaybeden kadının dramı ve daha niceleri..

" Ey kahraman Türk kadını ! Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın " diyen Ulu önderimiz M.Kemal ATATÜRK bu söylemiyle Türk kadınına verdiği değeri en güzel şekliyle belirtmiştir.

Atatürk ' ün Türk Kadınları hakkında ki düşünceleri onların; çağdaş, modern ve eğitimli bireyler olmaları yönünde idi ve bu düşüncesini de Türk Kadınlarına Seçme Ve Seçilme Hakkını tanıyarak gerçekleştirdi.

Günümüz Türkiye ' sinde ne yazık ki bunun tam tersi bir sistem ve yönetim anlayışına maruz bırakılmaya çalışılmaktayız.

Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı olduğumuz sürece kadın, erkek , genç, yaşlı hiç kimse bizi modern, çağdaş ve özgür bireyler olarak yaşamamıza engel olamaz.

Son olarak :

Kadın Hakları Günü bir gün değil her gün hatırlanmalı ve kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin bir an önce son bulması temenniminizdir. Nihal YEŞİLBAŞ

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve goreleden.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.